ОГЛАСИ

Научнииците открија диносаурус кој личи на птица со пердуви во боите на виножитото

Занимливости | Свет | 17.01.2018 07:00Посети : 1090

Научници во понеделникот објавија дека откритиле диносаурус кој личи на птица со разнобојни пердуви во североисточна Кина, кој живеел пред 161 милион години за време на периодот Јура.Тие го нарекле Caihong, што значи виножито на мандарински. Микроскопски структури од исклучително зачуваниот фосил откопан во провинцијата Хебеи се показател дека овој диносаурус имал истакнати шарени пердуви на неговата глава, врат и гради, со бои слични како кај колибрите, објаснуваат научниците.

Откритието говори дека периодот Јура бил многу поколоритен и поживописен отколку што претходно се мислеше, велат научниците.

Користејќи моќни микроскопи, научниците откриле остатоци од органели наречени меланозоми кои се одговорни за пигментацијата. Нивната форма ја одредува бојата. Пердувите на диносаурусот Caihong имале меланозоми во форма на палачинка, слични на оние кај колибрите со раскошно обоени пердуви.

Голем дел од неговото тело бил покриен со темни пердуви, но на главата и вратот имал лентовидни шарени пердуви. Иако поседувал многу карактеристики на птица, истражувачите се сомневаат дека можел да лета. Неговите пердуви можеле да привлечат пријатели, а исто така и да обезбедат изолација.

Caihong е двоножен предатор со череп како Velociraptor и остри заби. Тој најверојатно ловел малечки цицачи и гуштери.

Многу диносауруси имале пердуви. Птиците еволуирале од мали пердувести диносауруси близу крајот на периодот Јура. Овој диносаурус е многу сличен на Archaeopteryx, најстарата птица за која знаеме дека постоела.


A.M.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833