ОГЛАСИ

ЕП: Данска ја „отпиша“ Словенија (видео)

Спорт | Свет | 19.01.2018 22:10Посети : 687

Селекцијата на Данска направи чекор напред кон полуфиналето на континенталниот собир во Хрватска победувајќи ја Словенија со 31-27 (16-14) во вториот меч од првата рунда во главната фаза.


Данците со триумфот над „змајчеките“ стигнаа до четвртиот бод и се изедначија на врвот од табелата со Германија, која претходно ја совлада Чешка. Полуфиналето сега веќе е невозможна мисија за словенците кои останаа на бодот пренесен од прелиминарната рунда.

Ракометарите на Данска кои се носители на олимписко злато ја имаа контролата во текот на целиот натпревар и на словенците им дозволија само едно водство (12-11) во цели 60 минути.

Предноста на данците варираше на 2-3 голови, а избраниците на Веселин Вујовиќ повремено се закануваа, но немаа сили да избегнат пораз кој шансите за пласман во полуфиналето им ги сведе на минимум.Најпрецизен во составот на Данска беше Ласен Сван со 11 голови, а кај словенците најефикасен беше Миха Зарабец шест голови.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833