ОГЛАСИ

Тешка железничка несреќа во Милано: Двајца мртви, над сто повредени

Вести | Свет | 25.01.2018 09:52Посети : 518

Најмалку две лица загинаа во тешка железничка несреќа во близина на Милано, уште десетмина се сериозно повредени, а повеќе од 100 патници претрпеле помали повреди.Според информациите од локалните медиуми, причината за несреќата е изетување на возот од шините, а кон местото на несреќата се упатени повеќе возила на Итната помош. Некои медиуми објавија и податоци според кои неколку патници се заробени во згмечените вагони, а нивното спасување е во тек.


Портпаролот на железничката компанија „Феровие дело Стато“ , потврдил дека несреќата се случила во Пиолтело, на околу 40 километри од Милано.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833