ОГЛАСИ

МЈП Проаква: Нема поскапа вода над лимит и „Сам плаќа“

Вести | Охрид | 26.01.2018 10:16Посети : 2083

МЈП Проаква Струга Р.Е. Водовод Охрид донесе одлука за укинување на опцијата за плаќање "САМ ПЛАЌА" која во минатото се практикуваше во наплатните центри, во банките и сл, информираат од претпријатието.Почнувајќи од 01.02.2018 год корисниците на услуги на МЈП Проаква кои што сакаат да платат односно пријават состојба за изготвување на сметка ќе треба да се јават на тел. број 046 230 020 од 20-ти до 25-ти во месецот, да побара инкасатор или контролор да ја прочита состојбата на броилото или лично да дојдат во Одделението за автоматска обработка на податоците во Дирекција - Билјанини извори.


- Оваа одлука е донесена со цел да се обезбедат точни податоци и поголема контрола заради заштита на потрошувачите. Во спротивно ќе бидеме приморани уплатата на непрочитана состојба да Ви ја вратиме, велат од МЈП Проаква.

Со новата тарифа, по одлуката од Регулаторната комисија за енергетија на Р.Македонија, нема веќе пресметување на вода над лимит по дупла цена.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833