ОГЛАСИ

ВМРО ДПМНЕ поднесе 32000 амандмани за Законот за употреба јазиците

Вести | Македонија | 27.01.2018 18:18Посети : 641

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела 32000 амандмани до Собранието за Законот за употреба на јазиците. Како што е познато, парламентарното мнозинството неодамна во отсуство на опозциата го усвои Законот за употреба на јазиците, но претседателот Иванов одби да го потпише указот за негово стапување во сила, со образложение дека тој се коси со Уставот, поради што законот повторно се враќа во собраниска процедуера во понделник, 29-ти јануари. На седницата ќе присуствува опозцијата која поднесе огромен број на амандмани


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833