ОГЛАСИ

Прва лига: Фаворитите по план и без грешка

Спорт | Македонија | 29.01.2018 09:02Посети : 260

Екипите фаворити комплетно ја оправдаа улогата победувајќи во шесте мечеви кои се одиграа во рамките од 14-та рунда во Првата македонска кошакарска лига.На победи пред своите гледачи се радуваа МЗТ Скопје, Блокотехна, Гостивар, АВ Охрид и Работнички, додека на гостински терен бодови освои тимот на Куманово.

Охридските кошаркари забележаа убедлива победа (79-63) во исклучително важниот меч со Фени Индустри во „Билјанини Извори“ и зачекорија кон плејофот во кошаркарската елита.Избраниците на Петар Чочороски во следната 15-та рунда ќе имаат нов предизвик на гостувањето кај составот на Кожув во Гевгелија.

Резултати: МЗТ Скопје - Струмица 96-54, Карпош Соколи - Куманово 67-94, Блокотехна - Шкупи 103-88, Гостивар - Пелистер 98-62, АВ Охрид - Фени Индустри 79-63, Работнички - Кожув 76-64.

Табела: Работнички 28, Блокотехна 26, МЗТ Скопје 25, Куманово 23, Гостивар 23, АВ Охрид 21, Фени Индустри 20, Карпош Соколи 19, Кожув 18, Пелистер 17, Шкупи 16, Струмица 16.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833