ОГЛАСИ

ЕП: Штербик ја позлати Шпанија

Спорт | Свет | 28.01.2018 22:08Посети : 700

Селекцијата на Шпанија е новиот шампион на Европа преземајќи го приматот од Германија. „Црвената фурија“ во финалето на Европското првенство ја совлада шведската репрезентација со 29-23 (12-14).Шпанската селекција до првиот златен медал после четири порази во финалните мечеви стигна на крилата од голманот на Вардар, Арпад Штербик.

Првото полувреме од финалето помина во знакот на швеѓаните кои го добија со 14-12. „Викинзите“ наоѓаа лесен начин да го пробијат бедемот на Шпанија, но на голот беше Коралес, а не Штербик.Смената на голот во шпанската селекција на стартот од второто полувреме се покажа како клучен потег на Жорди Рибера во финалето. Штербик бранеше се и сешто, а на другата страна „фуријата“ ја полнеше мрежата на Апелгрен за водство 19-15.

Штербик не застана, а ниту неговите соиграчи кои дојдоа и до плус седум голови на семафорот (23-17) со што и го решија финалниот натпревар.До крајот на мечот искусните ракометари од Шпанија не дозволија враќање во игра на швеѓаните и се искачија на највисокот место на тронот на Европа.

Балагуер во составот на Шпанија постигна шест голови, по четири реализираа Душебаејев, Раул Ентрериос, Соле и Арино, додека Штербик собра 8 успешни интервенции. Кај швеѓаните се истакна Нилсен со пет голови, а четир реализираше Екберг.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833