ОГЛАСИ

Иницијатива за подигање на прагот за ДДВ обврзник на 2 милиони денари

Вести | Македонија | 29.01.2018 07:00Посети : 718

Прагот за станување ДДВ обврзник кој сега изнесува еден милион денари да се подгне на 2 милиони денари, сугерира експертската јавност. 


Во Хрватска прагот за станување ДДВ обврзник изнесува 40.000 евра, а во Србија 70.000 евра. Во Македонија тој праг изнесува 16.000 евра.


Прагот за станување ДДВ обврзник во Македонија до 2015 година изнесуваше 2 милиони денари, по што беше намален на еден милион, со образложение дека тоа го барал бизнис секторот, што наиде на силно негодување кај малите компании кои се најпогодени од ваквата мерка на државата.


Темата за корекција на прагот за станување ДДВ обврзик повторно се актуелизираше деновиве по најавата дека физичките лица кои остваруваат годишни приходи над еден милион денари треба да плаќаат данок на додадена вредност. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833