ОГЛАСИ

Предлог – програмата за поставување урбана опрема денеска пред градските советници, угостителите загрижени

Вести | Охрид | 29.01.2018 07:00Посети : 1451

Предлог – програмата за поставување урбана опрема на подрачјето на општина Охрид за 2018 година, ќе се најде на дневен ред на 10-та седница на Советот, што ќе се одржи денеска во 11 часот.


Охридскиот угостителски еснаф бара повлекување на оваа точка, бидејќи угостителите не биле консултирани при изготвувањето на програмата. Велат дека програмата предвидува нови, повисоки тарифи за поставување урбана опрема на јавни површини до 60 проценти, што според нив, негативно ќе се одрази на нивното работење, но и на буџетот на општината бидејќи ќе се намали времетраењето на закупот. Предлагаат најпрвин да се одржи состанок со угостителите и да се чуе нивното мислење, а потоа програмата да оди на усвојување во советот.Инаку, советниците на денешната седница ќе расправаат и за предлог одлуките за спроведување мерки за субвенционирање на трошоци за комунални услуги, формирање штаб за заштита и спасување, за одобрување финансиски средства за материјално-финансиска поддршка на спортски клубови на подрачјето на општина Охрид за 2018 година, како и за Предлог–одлуката за препрогласување на чинарите во поширокото градско подрачје во општина Охрид и кочеџикот во дворот на црквата „Св.Богородица Перивлепта“ за споменик на природата.


На дневен ред на седницата ќе бидат и предлог одлуките за разрешување и именување членови во управните одбори на основните и средни училишта и детската градинка „Јасна Ристеска“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1404 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833