ОГЛАСИ

Хрват убиен на лов на лавови во Африка

Вести | Свет | 29.01.2018 07:00Посети : 983

Перо Јелиниќ (75), државјанин на Република Хрватска, е убиен за време на лов на лавови во Јужна Африка, пренесува порталот "index.hr".Според информациите на најголемиот јужноафрички портал "News24", Јелиниќ заедно со уште двајца други хрвати бил на лов на лавови одгледани во заточеништво. Тие веќе имале убиено еден лав, но при лов на вториот Јелениќ бил смртно застрелан.


Полицијата го истражува случајот, кој предизвика различни реакции во Хрватска. Имено, ловот на лавови во Јужна Африка е легален, но е на мета на силни критики како во таа земја, така и во светот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833