ОГЛАСИ

Македонија со три спортисти на Зимските олимписки игри Пјонгчанг

Спорт | Македонија | 30.01.2018 16:49Посети : 427

Македонија ќе има три свои преставници на 23-тите Зимски олимписки игри (ЗОИ) кои ќе се одржат во период од 9 до 25 февруари во Пјонгчанг.Македонската честа на ЗОИ ќе ја бранат Антонио Ристевски, Ставре Јада и Викторија Тодоровска. Ристески ќе се натпреварува во Аплско скијање во дисциплините слалом и велеслалом, Јада ќе се натпреварува во Крос кантри во спринт и 15 километри, а женската натпреварувачка Тодоровска во крос кантри во 10 километри.

Македонската олимписка делегација заминува за Пјонгчанг на 7 февруари 2018 година, а свечената презентација ќе се одржи на 5 февруари 2018 година. На 23-те зимски Олимписки игри треба да настапат спортисти од 92 држави односно Национални олимписки комитети и тоа во 7 спортови, 15 спортски дисциплини и во 102 спортски натпреварувања.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833