ОГЛАСИ

Изложба на фотографии „Колатографија“ во кафе и бар “Шила“

Култура | Охрид | 31.01.2018 07:00Посети : 1279

Изложба на фотографии во колажна техника со наслов „Колатографија“,  ќе се одржи во петок 2-ри февруари од 19:00 ч. во кафе и бар “Шила“.Автори сe младата охриѓанка Есма Ќазим – модна дизајнерка во подем, позната во Македонија и регионот и египетскиот фотограф Махмуд Сами Рамадан. Значaјна улога околу подготовките и логистиката има либанскиот филмски режисер Салма Дајби.


„Колатографија“ преставува спој на талентот на двајцата артисти и сликовито сведочи за убавината родена од судирот на визуелните уметности. Изложбата ќе биде поставена три дена и преставува уште еден во низата квалитетни културни настани организирани во овој концептуален кафе-бар кој сѐ повеќе се истакнува како алтернативна арт сцена во Охрид.


Махмуд Сами Рамадан е роден 01.04.1995 год во Александрија, Египет. Од 2015 студира и работи во Охрид. Дипломирал мултимедиа и дизајн при Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле” Охрид,. Моментално е на мастерс студии за кинематографија на Институтот за филм, Филмска академија Охрид. Член е на фото-клубот “Охрид“ во чии рамки ја имаше својата прва изложба во Македонија во Април 2017 год.


Есма Ќазим e родена 26.07.1994 во Охрид. Дипломирала на Европски Универзитет-Скопје, Факултет – Арт и Дизајн, Отсек – Моден дизајн. Реализиранo има три изложби во Скопје, три ревии во Скопје, две ревии во Белград и една ревија во Хрватска. Исто така хоби и семејна традиција и е и креирање накит.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833