ОГЛАСИ

ВМРО НП: Владата да го поништи Законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење

Вести | Охрид | 31.01.2018 07:00Посети : 1245

ВМРО – Народна партија од Охрид бара од Владата на Република Македонија да го поништи Законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење„Имено, овој закон го донесе претходната власт на ДПМНЕ уште во 2011 година, со цел да се опструира работата на Локалната власт која во тој период не беше од партијата на власт на централно ниво. Со носењето на овој закон, охриѓани не видоа никаква корист и напредок туку само опструкции и усложнување на постапката за добивање градежна дозвола и за истата беа приморани да се обраќаат во Министерство за транспорт и врски наместо во Локалната самоуправа во Охрид. За таа цел, како партија бараме од Владата да се укине овој закон и за овој дел на Охрид да важи постоечкиот закон за градба, а со цел побрз економски развој на Општина Охрид.“ - велат од ВМРО – Народна партија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833