ОГЛАСИ

Ќе се укинува обврската таксистите да го изучуваат англискиот јазик

Вести | Охрид | 31.01.2018 10:24Посети : 1292

Владата со предлог за укинување на обврската на такси превозниците за изучување на англискиот јазик. На вчера одржаната 52-ра седница на владата, беше утврден новиот текст на Предлог-законот за изменување на Законот превоз во патниот сообраќај со кој се предлага укинување на обврската за познавање на англискиот јазик за такси превозниците. При тоа, беше донесен заклучок предлог законот да биде доставен до Собранието на Република Македонија на усвојување.Измените на законот со кои такси превозниците беа обврзани да го изучуваат англискиот јазик беа донесени во 2014 година, по што од страна на локалните самоуправи се организираа бесплатни обуки.


Во Охрид интересот за пријавување беше мал. Дел од такси превозниците тврдеа дека немаат време да посетуваат часови, а други изјавуваа дека доволно го познаваат странскиот јазик. Сопствениците на такси компаниите сметаа дека со оглед на тоа што Охрид го посетуваат голем број странски туристи, во интерес на превозниците е да го знаат англискиот јазик, но дека сепак тоа е индивидуална одлука на секој такси возач.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833