ОГЛАСИ

Нимиц: Се надевам дека ќе имам добри средби во Скопје

Вести | Македонија | 31.01.2018 15:24Посети : 355

Медијаторот на Обединетите нации за спорот за името, Метју Нимиц, по пристигнувањето во Скопје изрази надеж дека ќе има добри средби со македонскиот политички врв како што имал и во Атина.„Имавме добри средби во Атина. Се надевам дека ќе имаме добри средби тука. Со нетрпение ги очекувам средбите со Владата и со другите водечки фигури“, рече Нимиц.

Во текот на утрешниот ден медијаторот Нимиц ќе оствари средби со претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот за надворешни работи, Димитров, како и со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Мицкоски и Ахмети.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833