ОГЛАСИ

Парондо ќе го наследи Раул Гонзалес во Вардар

Спорт | Македонија | 31.01.2018 19:17Посети : 766

Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар како наследник Раул Гонзалес, објави клубот на својата интернет-страница.Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар, каде што е помошник-тренер и во следните две сезони ќе го предводи машкиот европскиот првак од клупата. Шпанецот исто така е и актуелен помошник во машката сениорска репрезентација на Македонија и беше дел од стручниот штаб на последното ЕП во Хрватска.

Претходно, тој помагаше и во подготовката на машката младинска репрезентација на настапот на СП во Алжир, каде што стигнавме до топ-8.

Во моментот заедно со Ирина Дибирова седат на клупата на женската екипа на Вардар и се единствен тим во Лигата на шампионите што е без пораз сезонава во елитното европско натпреварување.

Со назначувањето на Парондо за тренер продолжува низата од шпански стратези на клупата на „црвено-црните“.

„Вардар веќе го чувствувам како свој дом, тука сум речиси една сезона и условите што ни ги дава клубот ми даваат право да се надевам за успешна соработка. Сега сум целосно посветен кон обврските во женската екипа на Вардар и сакам со успех да ја завршиме сезоната пред да ја преземам машката екипа. И покрај ангажманот во женскиот тим, доста сум запознаен и со работата на машкиот тим и затоа очекувам бргу да се вклопат во таа приказна и исто така и екипата да ме прифати мене, но и мојот начин на работа. Високите резултати секогаш ќе бидат наш приоритет за клубот да остане онаму каде што е“, изјавил за клупскатасинтернет-страница 38-годишниот Парондо.

Тој е поранешен ракометар на Валјадолид, Адемар Леон, Сиудад Реал, а има настапувано и за Пик Сегед и Будакалаш, два тима од Унгарија. Со Адемар Леон го освои КПК во 2005, со Пик Сегед го освои ЕХФ-купот, а со Атлетико Мадрид го освои Супер глоуб во 2012 година.

За репрезентацијата на Шпанија настапуваше на Медитеранските игри во 2005 година (злато) и на СП во 2007 (7. место). Последен настап за репрезентацијата на големо натпреварување имаше на ЕП 2012 година во Србија, каде што Шпанците беа четвртопласирани.


„Макфакс“
OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833