ОГЛАСИ

ЦАС ја укина доживотната забрана на руските спортисти

Спорт | Свет | 01.02.2018 18:05Посети : 404

28 руски спортисти ќе имаат можат да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг откако Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана им ја укина доживотната забрана што им ја изрече Интернационалниот Олимписки комитетет (ИОК), поради систематско користење допинг пред четири години на Игрите во Сочи, јавува „Телма“.ЦАС објави дека за овие 28 случаи немало доволно докази за допинг и од таа причини ги уважи жалбите, а резултатите што им биле поништени на руските спортисти повторно се важечки. 


ЦАС делумно ја прифати жалбата на други 11 ет спортисти, кои наместо доживотна, добија само забрана за настап на Олимписките игри во Пјонгчанг, кои ќе започнат на деветти февруари.


OhridNews
извор: „Телма“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833