ОГЛАСИ

Ф1: Промоција на болиди

Спорт | Свет | 01.02.2018 22:00Посети : 492

Освен Ред Бул, Хас и Форс Индија сите F1 тимови ги најавија датумите за промоција на своите болиди.После Ферари, Мерцедес и Мекларен кои први ги објавија датумите на нивните промоции за 2018 година ( Ферари и Мерцедес на 22-ри Февруари, Мекларен 23-ти) и останатите тимови ги открија своите планови во овој поглед.


Вилијамс својот FW41 болидот го “лансира“ на 15-ти Февруари во Лондон. Пед Лоу, како нов технички директор изјави дека направени се суштински промени во клучните области на болидот. Овај тим ќе има најмлад возачки пар на гридот 22 – годишниот Сергеј Сироткин и деветнаесет годишниот Ленс Строл.


Ако Вилијамс има најмлади возачи Торо Росо ќе има најнеискусен тандем во своите седишта. Во оваа сезона влегуваат и со нов мотор и од тука заклучокот дека овај тим го очекуваат најмногу непознаници. Нивниот болид ќе се промовира во Барселона на првиот ден на тестирањето оваа сезона.


На 20-ти Февруари ќе го видиме болидот на Заубер, кога новиот C37 би требало да привлече најголемо внимание заради соработката со Алфа Ромео. Логички најголемите промени се во дизајнот односн новата комбинација на бои во “дресот“ на Алфа.


Истиот ден промовира и Рено, но како најавија од овој тим дел од надворешноста ќе можиме да видиме порано односно една недела пред тоа.


Се очекува објавување на датуми на промоции и на оние три тимови кои не се огласиле со свој распоред. Ред Бул, Хас и Форс Индија која исто така ја очекува голема промена на дизајнот заради новиот спонзор кој засега не е објавен. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833