ОГЛАСИ

ВМРО ДПМНЕ: Зошто се' уште не е назначен заменик градоначалник на општина Охрид?

Вести | Охрид | 02.02.2018 14:18Посети : 631

ВМРО ДПМНЕ обвинува дека е прекршен статутот на општината, бидејќи градоначалникот се' уште нема назначено свој заменик од редовите на советот, на што е обврзан со законот за локална самоуправа.


„Во член 39 од Статутот на општина Охрид пишува: „Градоначалникот со решение определува член на Советот кој ќе го заменува за време на спреченост или отсуство. Решението од став 1 на овој член Градоначалникот го донесува во рок од 30 дена од денот на преземањето на функцијата. Решението од став 1 на овој член се објавува во Службен гласник на општина Охрид“. Факт е дека Јован Стојановски и по нешто повеќе од 100 дена на функцијата сѐ уште нема назначено свој заменик. Со тоа го девалвира Советот како орган на општина Охрид и претставнички орган на граѓаните, ставајќи ги советниците во подредена позиција.“ - стои во писмената реакција на ОК ВМРО ДПМНЕ - Охрид.


Опозицијата бара градоначалникот да објасни кои се причините што се' уште нема назначено свој заменик.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1396 гласови (88%)

Не - 191 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833