ОГЛАСИ

Прва лига: Убедлив пораз на „галебите“ во Гевгелија (видео)

Спорт | Охрид | 03.02.2018 18:59Посети : 519

Охридските кошаркари одиграа натпревар под своите можности на гостувањето во Гевгелија и претрпеа убедлив пораз од Кожув 80-65 (15-9, 23-13, 20-21, 22-22) во 15-та рунда од Првата лига.Домашните кошаркари од самиот старт почна агресивно, а охриѓани не одговорија на ист начин и мечот го започнаа со константа негатива која резултираше со 15-9 негатива по десет минути игра.

Кожув во исто темпо и во вториот квартал и во очај ги фрли гостинските кошаркари кои го одиграа најслабиот меч во оваа сезона во Првата лига. После дваесет минути игра домаќините имаа водство (38-22) на семафорот.Нешто од својот квалитет охриѓани демонстрираа во третиот квартал кој го добија со 21-20, но тоа беше премалку за враќање во игра. Во четвртиот квартал „галебите“ стигнаа до негатива од 12 поени, но домаќините не дозволија да ја загубат предноста и заслужено ги освоија бодовите.Овој пораз ќе ги искомпликува работите на АВ Охрид за пласман во плејофот кој немаше да биде под знак прашалник со победа во денешниот меч.

Шанса за поправен охриѓани ќе имаат следниот викенд на домашен терен против Пелистер.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833