ОГЛАСИ

Ангажирани 1.500 автобуси за протестите во Атина

Вести | Македонија | 04.02.2018 10:29Посети : 627

Стотици илјади луѓе се очекува да излезат на денешните протести во Атина против употребата на зборот „Македонија“ од страна на ФИРОМ, пишуваат грчките медиуми.
Организаторите очекуваат толпата да ги надмине бројките на демонстрациите одржани во последните години во главниот град на Грција. Според нив, протестот ги надминува политичките партии и неговата порака е патриотска и непартиска. Протестот тврдат дека е финансиран од „македонски организации во Грција и надвор од неа, особено од САД“. Се очекува на протестот да дојдат повеќето пратеници на конзервативната партија Нова Демократија.Нивниот лидер, Киракос Мицотакис рече дека партијата ги почитува сите кои бираат да присуствуваат, но и оние кои нема да присуствуваат на протестот. Поранешниот конзервативен премиер Антонис Самарас рече дека недела ќе биде „голем ден за земјата“.


Медиумите пренесуваат дека грчката полиција е на готовс за да бидат превенирани можни немири откако беше закажан и контра -протест во близина на главниот протест. Полицијата ќе придружува и десетици автобуси кои ќе носат демонстранти од другите делови на земјата на главниот протест кој е поддржан од грчката црква.


Весникот Катимерини пишува дека најавените протести ја ставаат грчката влада под притисок, во сензитивно време кога таа влегува поактивно во преговорите за решавањето на спорот со името. Според Катимерини, се очекува протестот да има значаен одзив и досега се организирани дури 1.500 автобуси кои треба да донесат луѓе на плоштадот Синтагма.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833