ОГЛАСИ

ЛШ: „Вардарки“ како брз воз во Битигхајм

Спорт | Македонија | 04.02.2018 18:34Посети : 449

Женскиот ракометен првак во Македонија, Вардар теоретски го обезбеди своето учество во нокаут фазата во Лигата на Шампиони, откако во Германија со 38-26 (16-14) го совладаа домашниот тим Битигхајм.„Црвено црните“ на дуелот од втората рунда од главна фаза комплетно ја оправдаа улогата на фаворит која ја имаа пред натпреварот. „Вардарки“ со триумфот над германскиот шампион ја продолжија серијата победи во ЛШ која трае од првата фаза.

Домашните ракометарки рамноправен ривал беа речиси половина полувреме кога имаа водство 8-6. „Црвено црните“ со серија 7-1 го свртеа резултатот во своја полза (14-9). До полувремето домаќинките намалија на 16-14 и нашите ракометарки со два погодоци позитива заминаа на одмор.

На стартот од второто полувреме со 4-0 серија македонскиот женски првак се одлепи на 20-14 и стигна до најголемата предност. Составот на Битигхајм не остапуваше од играта без голман, а ракометарките на Вардар постигнуваа лесни голови за двоцифрена предност на семафорот. Голема позитива дозволи ротација во составот која внесе свежина и нова голтетерска серија за 38-26 на крајот од мечот.

Најефикасна во тимот на Вардар беше Пенезиќ со 8 голови, 7 реализираше Цвијиќ, а на 6 застана Лекиќ. Кај домаќинките најпрецизна беше Роземален со десет голови.

Во третата рунда од главната фаза Вардар пред своите гледачи ќе го пречека Будуќност.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833