ОГЛАСИ

Охриѓани го потрошија единствениот џокер во Првата лига

Спорт | Охрид | 05.02.2018 09:48Посети : 299

Охридските кошаркари неочекувано лесно го положија оружјето во Гевгелија претрпувајќи убедлив пораз од Кожув (80-65) во 15-та рунда од Првата кошаркарска лига во Македонија.„Галебите“ во спортската сала „26 април“ во Гевгелија го потрошија единствениот џокер за слаб меч и пораз со екипите со послаб пласман на табелата. И покрај поразот охриѓани останаа на шестата позиција на табелата која води во разигрувањето за титулата, но без право на грешка во мечевите кои следуваат.

Пулените на Петар Чочороски викендов кој доаѓа на домашен терен ќе го пречекаат Пелистер, а потоа патуваат во Скопје на мегдан против Шкупи, мечеви кои мора да ги добијат за продолжување на амбициите за пласман во плејофот.Потоа, охридските кошаркари имаат четири исклучително тешки мечеви со Блокотехна, Гостивар, Работнички и МЗТ Скопје во кои (ќе) мора да брка победа за дуелот со Карпош Соколи да го искористат за заверување на пласманот помеѓу кошаркарската елита.Ривали на АВ Охрид во борбата за местата на табелата кои водат во плејофот се Фени Индустри и Кожув. Кавадарчани имаат нешто потежок распоред, додека гевгеличани во преостанатите шест натпревари ќе се сретнат со Куманово и МЗТ Скопје од ТОП 5 екипите на табелата.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1395 гласови (88%)

Не - 188 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833