ОГЛАСИ

Стотина куќи поплавени во Кичево, се згрижуваат семејствата кои останаа без дом

Вести | Македонија | 04.02.2018 23:58Посети : 948

Околу сто куќи се поплавени во Прилепска населба во Кичево, информира владата. На местото на настанот денеска беа екипи на Министерството за труд и социјална политика, Центарот за социјална работа Кичево и Црвениот крст Ркои работат на згрижување на граѓаните чии домови настрадаа во поплавите предизвикани од поројните врнежи.
Педесеттина семејства се сместени во спортската сала Ивандол каде што ќе им се обезбеди се што им потребно. До сега се доделени 75 пакети храна, 75 хигиенски пакети, 100 душеци, 500 ќебиња и 100 пара обувки. МТСП, ЦСР Кичево и Црвениот крст ќе ја следат состојбата и ќе ја даваат потребната помош и поддршка на граѓаните, соопшти Владата.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833