ОГЛАСИ

Мицкоски: Законот за јазици е неуставен и неприменлив во реалноста, затоа поднесовме 36 илјади амандмани

Вести | Македонија | 05.02.2018 00:09Посети : 392

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, содржината и начинот на кој се донесе Законот за употреба на јазиците од страна на парламентарното мнозинство на СДСМ е неуставен и нереален. Како што кажа тој, таков закон кој што е од интерес на сите граѓани не може да се носи во Собранието без присуство на опозицијата.

– Се обидуваме да го нијансираме, а се со цел да го подобриме неговиот квалитет. Не може да се дискутира нешто што ги интересира сите граѓани на Република Македонија, на седница која што не е присутна опозицијата и притоа да помините покрај тоа како ништо да не се случило. Претседателот на државата не го потпиша тој закон, а ние во најмалку три прес конференции се обративме до владејачкото мнозинство и апелиравме да преовладува разумот, бидејќи јавноста е чувствителна на ова прашање, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дневникот на телевизија Сител.Мицкоски додаде дека за да биде Законот за јазици уставен мора да се формира работна група која ќе ги вклучи сите политички партии и претставници во македонскиот парламент, научната јавност, претставници од Македонската академија на науките и уметностите и претставници од кабинетот на претседателот на државата. Работната група ќе создаде закон што пред се ќе биде уставен, применлив и прифатлив за сите граѓани. Тој додаде дека овој предлог што го дал СДСМ го одбила без претходно да образложи зошто го одбива.

– Гледаме едно насилничко однесување. Предлогот беше одбиен со индигнација. Воопшто немаше некое логично образложение во јавноста зошто се одбива. И тогаш вие морате да ги искористите сите оние демократски и процедурални алатки кои што и стојат на располагање и да се броите против таквото девијантно однесување. Затоа ние на тој регуларен начин поднесовме 36.000 амандмани, констатираше Мицкоски.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833