ОГЛАСИ

Прличеви беседи 2018: На доц. Д-р Гордана Стојаноска ќе и биде врачена наградата за најдобра поема

Култура | Охрид | 05.02.2018 07:00Посети : 1024

Со изложба на ликовни дела од македонски ликовни уметници што ќе се одржи денеска во 12.45 часот во Изложбениот салон при Центарот за култура, ќе започне културната манифестација „Прличеви беседи 2018“.


Веднаш потоа, во 13 часот, ќе започне главната свеченост посветена на лауреатот на наградата „Григор Прличев“ доц. Д-р Гордана Стојаноска чија поема „Клучевите“ беше избрана за најдобра на литературниот конкурс кој беше распишан во 2017 година. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833