ОГЛАСИ

Прва Супербоул титула за Филаделфија

Спорт | Свет | 05.02.2018 08:55Посети : 305

Екипата на Филаделфија Иглс за првпат во својата историја стана шампион на НФЛ-лигата откако ноќеска во Супербоул финалете го победи бранителот на тронот Њу Ингланд Патриотс со 41:33.Натпреварот во Минеаполис помина со многу пресврти, а најкорисниот играч на сезоната Том Брејди имаше шанса да му помогне на својот тим во последните две и пол минути да го избегне поразот, но новите шампиони успешно се одбранија и стигнаа до историскиот триумф. Признанието МВП во финалниот дуел му припадна на квотербекот на Филаделфија, Ник Фолс.Токму Фолс е првиот резервен квотербек кој го освоил Суперболот уште од Том Брејди во 2001 година. Тој во декември го замени повредениот Карсон Венс кој беше стартен квотербек во тимот на Филаделфија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833