ОГЛАСИ

Ф1: Рено во борба со големите?

Спорт | Ф1 билтен | 05.02.2018 14:19Посети : 343

Долгорочниот план на францускиот тим е борба со најголемите во F1. Од тимот на Рено сепак признаваат дека сеуште не се комплетирани со човечки потенцијал, односно со доволно стручни ресурси. Од влегувањето во F1 трките па наваму секоја година Рено оди чекор понапред на сите полина па и со пополнување на човечките ресурси. Тимот во минатата година вработи 100 нови работници така да во моментов има 750 вработени. Цирил Абитебол изјави дека овај тренд ќе продолжи и во 2018 година кога најпрво треба со работа да стартува некогашниот главен инженер на FIA Мартин Бутковски чиј договор џапочнува да тече на први април.


“Пред нас е голем предизвик, а тоа е со околу 85 % од планираниот капацитет да се бориме со најголемите тимови во првенството. Тоа се наши лични цели за да создадеме што подобра организација која беспрекорно ќе функционира. Доволно долго сме во овој спорт за да можеме да наметниме свој авторитет кај големите тимови.“ – изјави шефот на Рено Абитебол.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833