ОГЛАСИ

Преку СМС пораки и се заканувал на жена од Охрид

Вести | Охрид | 06.02.2018 12:08Посети : 2837

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „загрозување на сигурноста” и „злоупотреба на лични податоци”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 60-годишно лице од охридското село Лескоец.- Тој, во период од 13-ти до 18-ти минатиот месец, од неговиот мобилен телефон упатувал смс пораки со навредлива содржина, а потоа смс  пораки со сериозни закани по животот и сигурноста на жена од Охрид со што, предизвикал чувство на страв, вознемиреност и несигурност кај оштетената, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.


Пријавениот на неговиот фејсбук профил без согласност од оштетената објавувал слики кои претходно ги прибрал од нејзиниот фејзбук профил под кои пишувал текст со навредлива содржина, нанесувајќи и штета по нејзиното достоинство.


OhridNews      

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833