ОГЛАСИ

Средношколците од СОСУ „СВ.Кирил и Методиј“ на практична настава во Мадрид

Вести | Охрид | 06.02.2018 13:34Посети : 1070

Дваесет ученици од СОСУ „Св.Кирил и Методиј“ три недели престојуваа во Мадрид-Шпанија и беа дел од практична настава во Дом за стари лица. Учениците беа одбрани по пат на интервју, а беа придружувани и од четворица свои професори.- Овој проект беше од голема корист за нас како средношколци, бидејќи ни овозможи да видиме како се извршуваат одредени работи во друга земја, и имавме можност да научиме нови методи на работа кои ќе ни користат понатаму во животот. Научивме дека доволна е само една мала насмевка за да му го направиме на некого денот поубав. Покрај практичната настава имавме и слободно време кое го користевме за прошетка во Мадрид и во околината, велат учениците по враќањето од Шпанија.Проектот беше реализиран преку Еразмус+ програмата.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833