ОГЛАСИ

Заев: За Македонија е прифатливо решение на спорот за името со географска одредница

Вести | Македонија | 06.02.2018 19:09Посети : 1078

Подгoтвени сме за име со географска одредница, изјави премиерот Зоран Заев на прес конференцијата со евроамбасадорот Жбогар, што се одржа денеска, по повод извештајот на ЕУ за интеграциските процеси и перспективите на Западен Балкан.-Ние сме подготвени за географска одредница и тука ќе застанам, затоа што прашањето е суштествено и треба да дадеме шанса низ преговорите во наоѓање на решение. - рече Заев.


Тој изрази оптинизам дека ќе биде достогнат договор за сите аспекти од спорот, посочувајќи дека некои решенија во меѓународните односи кои веќе се применуваат како Мк, Мкд и слично се добра основа за продолжување на преговарачкиот процес кој го води медијаторот на ОН Метју Нимиц.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833