ОГЛАСИ

Св. Григориј Богослов

Празници | Празници | 07.02.2018 11:28Посети : 233

На денешен ден православните верници го празнуваат празникот посветен на Св. Григориј Богослов.

Роден е во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред да се крсти учел во Атина заедно со Св. Василиј Велики и со Јулијан Отстапник. Врз Григориј особено влијаела неговата мајка Нона. Кога го завршил школувањето го примил Светото Крштение. Свети Василиј го ракоположил за епископ Сасимски, а царот Теодосиј Велики наскоро го повикал на испразнетиот престол на Цариградскиот архиепископ. Составил многубројни дела од кои најславни му се теолошките, поради што е и наречен Богослов.

Умрел на 7 февруари 389 година и на овој ден светата црква го празнува неговиот ден. Денес главата му се наоѓа во Москва, а другиот дел од телото во Рим.


Јасминка Т. Момироска

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Празници

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833