ОГЛАСИ

Реакции после натпреварот АВ Охрид - Динамик

Спорт | Охрид | 07.02.2018 19:41Посети : 524

Екипата на Динамик од Србија ја продолжи црната серија на АВ Охрид во јадранската Втора АБА лига, откако со 106-90 славеше во мечот од 17-та рунда кој се одигра во „Билјанини Извори“. Кошаркарите на Динамик ја забележаа осмата победа сезонава, додека „галебите“ го претрпеа 16-от пораз во мечевите од АБА лигата.Александар Тодоровиќ (Динамик) – Одигравме како што се договоривме пред почетокот на мечот и тоа значително ни го олесни патот до победата. На почетокот имавм мал проблем домашните кошаркари се разиграа, но во од најдовме решение и ги ставивме работите под контрола. Мене не ми е прва средба со АВ Охрид сезонава и знаев што не очекува и од каде доаѓа опасноста, а тоа им го пренесов на моите соиграчи и стручниот штаб.


Филип Бакоч (АВ Охрид) – Гостите одиграа коректно и доволно колку да стигнат до победата. Ние одново имавме добри и негативни страни во текот на мечот и ни преостанува многу работи да ги доведиме работите во позитивен колосек.Мирослав Николиќ (Динамик) – Натпреварот помеѓу АВ Охрид и Динамик го одбележа пријателска атмосфера, бидејќи на ниту една од двете екипи не им беше потребна победата. Победникот го одлучи квалитетот и подолгата клупата. Ние учеството во Втората АБА лига го користиме за акумулирање на искуство на помладите кошаркари кои допрва треба да го понесат товарот во екипата.Петар Чочороски (АВ Охрид) – Од меч во меч ги повторуваме грешките и една четвртина не чини пораз. Постигнатите 90 поени се добри, но примените поени (106) се многу во ваков меч. И во најавата напоменав дека натпреварот добро ќе ни дојде за разбистрување на мислите после поразот од Кожув во домашниот шампионат.


АБА: Динамик ги однесе бодовите од Охрид


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833