ОГЛАСИ

Голема акција во САД: уапсени 36 сајбер-криминалци

Вести | Свет | 08.02.2018 10:13Посети : 477

Американското Министерство за правда најави обвиненија против 36 лица што учествувале во меѓународна шема за сајбер-измами, со што им предизвикале штета од 530 милиони долари на многубројни потрошувачи, бизнис-субјекти и финансиски институции. Како што соопштува Министерството, уапсени се 13 лица од САД, но со акцијата биле опфатени и 23 лица од Австрија, Велија Британија, Франција, Италија, Косово и од Србија.Тие се обвинети за продажба и ширење украдени идентитети, дебитни и кредитни картички, лични податоци, финансиски и банкарски податоци, програми и други видови шверц.

Станува збор за една од најголемите акции спроведени во САД против сајбер-криминал. Групата, според надлежните, планирала на овој начин нелегално да заработи над 2,2 милијарди долари.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833