ОГЛАСИ

Видео:Исламската држава се заканува: Париз набргу ќе падне

Вести | Свет | 09.02.2018 10:08Посети : 1477

Исламската држава неодамна испрати уште една заканувачка порака, овој пат дека со неочекуван напад ќе го заземе Париз во блиска иднина. Во видео објавено од страна на медиумската организација „Ал-Абд Ал-Факир медија“, која важи за блиска до ИД, може да се види како терористите најавуваат опсада на „престолнината на развратот“, како што го нарекуваат Париз, и ненадеен напад на градот преку подземни тунели. Истата медиумска организација објави слично видео и минатиот месец, во кое се најавуваше напад врз Вашингтон.И актуелното видео наменето за Париз, кое организацијата го опиша како филмски приказ на инвазијата на Исламската држава…, повеќе изгледа како театрална екранизација на џихадистичките фантазии отколку како вистинска закана. Во него терористичките ќелии се собираат во руралната област на Париз пред да го нападнат самиот град.


Џихадистите во маскирни униформи излегуваат од шумска заседа и напаѓаат возило кое со експлозија го креваат во воздух притоа „гонејќи ги непријателите на Алах“, односно француските војници кои бегаат од возилото. Потоа, џихадистите издвојуваат двајца од војниците со качулки на главите и ги ликвидираат на една чистинка. Невозможно е да се утврди дали оваа ликвидација е реална или одглумена, пишува „ПЈ медија“.„Кога војниците завршија со опсадата на Париз, Алах ги прати своите трупи да го заземат градот со неочекуван напад од подземните тунели“, се наведува во описот на ова фиктивно сценарио. Инаку, во него исламските борци ги насочува Исламскиот команден штаб за воздушни операции. Нападот во центарот на градот, непосредно до Ајфеловата кула, се прикажува во стил на акциона видеоигра.


По тоа, филмот покажува снимка од уривањето на Ајфеловата кула, која џихадистите наводно ја украле од филмот „Џи-ај Џо“ од 2009 година. На крајот од пропагандното сценарио ИД повикува тоа да се шири кај луѓето од доверба на улиците на Западна Европа.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833