ОГЛАСИ

ВМРО НП: Наместо покачување на придонесите или старосната граница, да се укине вториот пензиски столб

Вести | Македонија | 13.02.2018 07:00Посети : 818

Во јавната дебата околу неопходноста на реформи во пензискиот систем, се вклучи и ВМРО Народна партија, која смета дека покачувањето на старосната граница или зголемувањето на придонесите за пенсиско осигурување, не се решение. Наместо тоа партијата предлага поинакво решение.


-Под итно да се укинат приватните пензиски фондови односно откажување од т.н втор столб и враќање кон единствен државно гарантиран пензиски систем. Сакаме да потсетиме дека оваа реформа со втор пензиски столб и беше наметната на Македонија но и на цела Источна Европа од страна на ММФ и Светската банка без никаква сериозна поткрепа во економијата. Денес во цела источна Европа се води дискусија за промашеноста на пензиските реформи,додека Романија е веќе во завршна фаза за укинување на овој тип наметнати решенија. - истакнуваат од ВМРО НП.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833