ОГЛАСИ

Железничка несреќа во Австрија, еден загинат и над 20 повредени

Вести | Свет | 13.02.2018 09:37Посети : 436

Во железничка несреќа што се случи во австриската провинција Стирија загина најмалку еден човек, а над 20 се повредени. Според информациите, еден воз, од засега непознати причини, излетал од шините и странично удрил во друга локомотива, во 1 часот по локално време кај јужниот австриски град Никласдорф.Австриската полиција  потврдила на „Твитер“дека една жена загинала, а три деца се меѓу дваесет и двајцата повредени и кои се пренесени во болница. Во несреќата учествувале прекуграничен воз на Еуро Цитѕ, кој патувал од Грац до Саарбрикен во Германија и патнички воз.

Итните служби и Црвениот крст се на местото на настанот. Австриските федерални железници (ОББ) објавија дека работниците се мобилизирани и операцијата за расчистување е почната.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833