ОГЛАСИ

Охридски средношколци на практична работа во софиската универзитетска болница

Вести | Охрид | 13.02.2018 14:44Посети : 1169

Во рамки на проектот “Me Doctor” од Ерасмус + програмата, кој овозможува мобилност на учениците и наставниот кадар, средношколците од охридското стручно училиште СОСУ ”Св. Кирил и Методиј” се во посета на Универзитетската болница „Александровска“ во Софија, Бугарија. Учениците имаат можност да поминат 21 ден на практична обука во една од врвните универзитетски болници во Бугарија, се вбројува во најстарите, основана во далечната 1879 год.Учениците се запознаа со системот на организација и работа на УМБАЛ “Александровска”, а потоа беа распоредени во помали групи низ кабинетите и клиничките оддели на болницата и тоа во следните оддели: кабинетите за регистратура, ехокардиографија, интерни заболувања, лабораторија, ОРЛ, кабинетот по ендокринологија, понатака во клиниките за нефрологија, кардиологија, урологија, неврологија, хирургија и очни болести.Учениците ќе ги посети и градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски кој во рамки на посетата ќе оствари средба со директорот на болницата и со градоначалничката на Софија, Јорданка Фандкова. На средбата ќе се разговара за реализација на заеднички проекти од повеќе области кои што се во интерес на двете општини.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833