ОГЛАСИ

ЛШ: „Граѓаните“ го сомлеа Базел, Јувентус прокоцка победа против Тотенхем (видео)

Спорт | Свет | 13.02.2018 22:41Посети : 391

Првите 90 минути им беа доволни на „граѓаните“ да го сомелат Базел (4-0) и да обезбедат речиси сигурен пласман во 1/4 финалето, додека Јувентус и Тотенхем допрва во Лондон ќе се борат за влез помеѓу најдобрите осум во Лигата на Шампиони, откако дуелот во Торино заврши без победник 2-2.Избраниците на Пеп Гвардиола во првиот меч на „Сент Јакоб“ стадионот победувајќи го Базел со 4-0 на дело покажаа зошто се фаворити број за титулата сезонава. Од 14-та до 23-та минута Гундоган, Бернандо Силва и Агуеро ја погодија мрежата и го најави потопот на домаќините. Во вториот дел Гундоган со уште еден погодок ја завери убедливата победа. 

Јувентус и Тотенхем одиграа возбудлив натпревар кој заврши без победник 2-2, а текот на резултатот можеше да биде многу поразличен. Гонзало Игуаин во 2-та минута погоди за 1-0, а седум минути подоцна зголеми на 2-0. Половина час им беше потребен на „петлите“ да се соземат и преку Кејн да се вратат во игра. Пред крајот на првиот дел Игуаин при резултат 2-1, Игуаин ја погоди гредата од белата точка и пропушти шанса да донесе нова предност од два погодоци за „бјанконерите“. Во второто полувреме Тотенхем го притисна Јувентус, а тоа вроди со плод во 72-та минута кога Кристијан Ериксен го фати на крива нога Џиџи Буфон од слободен удар и го изедначи резултатот. 


Осминафиналните возбудувања ќе продолжат во среда со дербито помеѓу Реал Мадрид - ПСЖ и Порто - Ливерпул.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833