ОГЛАСИ

Св. Симеон Богопримец и пророчица Ана

Празници | Празници | 16.02.2018 09:07Посети : 447

Денешниот празник е поврзан со празникот Сретение Господово и посветен е на побожниот старец по име Симеон, кому претходно Светиот Дух му претскажал дека нема да умре се додека не го види спасителот.

На четириесетиот ден по раѓањето на Исус, Богородица со малиот Исус пошла во црквата. Тој ден Светиот Дух посебно му соопштил на Симеона дека токму тогаш ќе дојде Исус. Кога Богородица со Исус пристигнала во црквата старецот Симеон возбуден го подигнал малиот Исус и му благодарил на Бога и рекол: „Сега го отпушташ својот слуга со мир, Владико, според зборовите Твои; за што очите мои го видоа спасението Твое; што си го приготвил пред лицето на сите народи; светлина за просвета на незнабошците и слава на Твојот народ, Израилот“. Потоа Симеон и ги претскажал на Богородица страдањата на нејзиниот син што ќе бидат причина и за нејзините страдања. „А на тебе самата меч ќе ти ја прободе душата, за да се откријат мислите на многу срца“.

Во тоа време во храмот влегла и пророчицата Ана, побожна старица на 84 година која знаела за раѓањето на Спасителот. Во спомен на оваа средба на Исус и Богородица со праведниот старец Симеон и пророчицата Ана се празнува денешниот празник.


Јасминка Т.Момироска

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Празници

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833