ОГЛАСИ

Прва МФЛ: Идентични победи на Вардар и Шкендија, значаен триумф за Пелистер (видео)

Спорт | Македонија | 18.02.2018 16:07Посети : 214

Лидерот на табелета во Првата лига, Шкендија и актуелниот шампион Вардар забележаа идентични победи (3-0) над Шкупи односно Победа во 20-та рунда од фудбалскиот шампионат. Tетовските и скопските „црвено црни“ комплетно ја оправдаа фаворитската улога во мечевите и запишаа нови и очекувани бодови на контото во елитата.


 
Значајни бодови во 25-та рунда во битката за опстанок во Првата лига освои освојувачот на трофејот во Купот, Пелистер кој со 3-2 славеше против Работнички во Битола. Најпријатното изненадување во есенскиот дел од сезоната Академија Пандев втор меч по ред не постигнува погодок. Овој пат без голови ремизираше со Скопје на домашен терен.Резултати: Академија Пандев - Скопје 0-0, Вардар - Победа 3-0, Шкупи - Шкендија 0-3, Пелистер - Работнички 3-2, Силекс - Ренова 0-0.


Табела: Шкендија 50, Вардар 42, Силекс 32, Академија Пандев 26, Шкупи 26, Работнички 24, Пелистер 20, Ренова 20, Победа 20, Скопје 11.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833