ОГЛАСИ

Како да го заштитиме видот во зима?

Живот | Здравје | 19.02.2018 07:00Посети : 672

Зима е. Се менува целата природа, а човекот мора да се прилагоди и да се заштити. Во оваа смисла, особено е важна заштитата на очите од сувиот и ладен воздух. Кога престојуваме на отворено, ладниот и сув воздух, често придружен со ветер ја надразнува предната површина на окото и го зголемува испарувањето на солзниот филм, кој го навлажнува и го заштитува окото. Тоа го надразнува и го иритира окото, па се јавува печење, црвенило и реактивно солзење како најчести симптоми на кои се жалат пациентите.Не е ништо подобро ни во затворени простории, бидејќи, поради затоплувањето, воздухот е сув и повторно се зголемува испарувањето на солзниот филм. На очите им е потребна помош, а таа е многу едноставна и достапна за пошироката популација. Пред сѐ, тоа се заштитните сончеви очила, бидејќи ултравиолетово зрачење има и при облачно време, додека во услови на снег, белата снежна површина дополнително ги рефлектира УВ-зраците и го мултиплицира нивното штетно дејство врз организмот, односно врз кожата и очите. Се ослободуваат слободни радикали кои штетно делуваат на мрежницата и на нејзиниот пигментен епител и се нарушува неговата заштитна функција. Кумулативното, долготрајното дејство на овие фактори надополнети со возраста, фактори поврзани со исхраната, наследноста итн. можат да доведат до сериозни нарушувања како сенилна дегенерација на жолтата дамка, катаракта (заматување на природната леќа), а при посилно акутно дејство и така наречена „соларна ретинопатија“.


Љубителите на зимските спортови задолжително треба да користат заштитни очила. Со нив не само што се заштитуваат од УВ-зраците, туку се заштитуваат и од честиците од снег, мраз или нечистотија што можат да продрат до окото.


Во затворени простории, домовите и работните места, потребно е да се користат навлажнувачи на воздухот, а во нивни недостиг може да се импровизира со чаша вода во близина на грејните тела. Ако тоа не е доволно, ќе треба да се користат вештачки солзи. На нашиот пазар има многу вакви производи со различен состав, а во поново време и со додаток на аминокиселини, ехинацеа и друго, кои во голема мера благопријатно и заздравително делуваат на предната очна површина.


При зголемено солзење на очите, треба да се користат чисти марамчиња за да се превенира нивна инфекција.


Во исхраната потребно е поголем внес на овошје и зеленчук, односно продукти кои содржат антиоксиданси, особено бета каротини. Пред сѐ, тоа се црвено и портокалово обоени продукти (црвено грозје, црвено вино, морков, цвекло, црвен компир, црвена тиква, боровинки, портокал, мандарина, домат), а од останатите продукти тука се гравот, брокулата, кељот, зелените салати, рибата (особено онаа со црвено месо). Подобро е продуктите да се консумираат благо сварени или обарени и прелиени со маслиново масло, бидејќи станува збор за липосолубилни материи и витамини кои организмот може да ги ресорбира единствено доколку бидат врзани со маснотии.


Организмот треба да се хидрира, да се пие вода, да се конзумираат топли, по можност домашно приготвени јадења кои воедно и ќе го зајакнат организмот, ќе ги заштитат очите и ќе го згрејат телото во претстојниот зимски период.


д-р Марина Ковачевска Трпеноска
Специјална очна болница „Деница“
Текстот е позајмен од магазинот „Наше Здравје“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833