ОГЛАСИ

Петта жртва од мали сипаници во Србија

Вести | Свет | 20.02.2018 11:45Посети : 635

Триесет годишна жителка на Белград е петта жртва на мали сипаници, јавуваат српските медиуми. Таа со симптоми на тешко воспаление на белите дробови, што било последица заболувањето од малите сипаници, била примена на инфективната клиника во Белград, каде починала. Не била вакцинирана, а пред тоа немала никакви проблеми со здравјето.Само во Белград се евидентирани над 700 случаи на морбили, а се стравува дека нивниот број може да биде многу поголем, дотолку повеќе што дури 30.000 деца во Србија не се вакцинирани од мали сипаници.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833