ОГЛАСИ

ЛШ: Бешикташ немоќен во Минхен, позитивно реми за Барса во Лондон (видео)

Спорт | Свет | 20.02.2018 22:39Посети : 407

Без победник (1-1) заврши пресметката помеѓу Челси и Барселона на Стемфорд Бриџ, додека Баерн Минхен максимално го искористи домашниот терен победувајќи го Бешикташ (5-0) во првите осминафинални натпревари во Лигата на Шампиони.Каталонците благодарение на Лионел Меси и потесната одбрана на „сините“ стигнаа до позитивно реми во Лондон. Голот постигнат во гости многу значи во вакви дерби средби во нокаут фазата во ЛШ. Водство за домашниот состав донесе Вилијан во 62-та минута, откако Бразилецот два пати ја погодуваше стативата во првиот дел. Бројките на семафорот ги изедначи Меси кој со прецизен удар ја смести топката зад грбот на Тибо Куртоа после одличното додавање од Андрес Иниеста.
„Баварците“ пред своите гледачи на Алијанц арената на дело го покажаа сиот свој квалитет и потенција совладувајќи го турскиот состав со 5-0. Бешикташ со пех во Минхен се соочи после 16-ет минути игра кога Домагој Вида доби директен црвен картон. Домашните фудбалери до крајот на првиот дел постигнаа еден погодок преку Томас Милер. Во второто полувреме гостинскиот тим погоди уште четири пати за убедлива предност и речиси сигурен пласман во ТОП 8. Стрелци на погодоци во вториот дел беа Милер, Коман и Левандовски кој два погоди. 

Првите осминафинални мечеви ќе се комплетираат со дуелите помеѓу Севиља - Манчестер Јунајтед односно Шахјтор Доњецк - Рома. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833