ОГЛАСИ

ЗОИ: Линдзи Вон со рекорд и бронза се збогува од скијањето

Спорт | Свет | 21.02.2018 09:02Посети : 443

Американската скијачка Линдзи Вон со бронзен медал во спуст се збогува од скијањето, а воедно и од Зимските Олимписките игри.33-годишната Вон пред спустот во Пјонгачанг најави пензионирање поради честите болки во коленото пред и после натпреварите. Американката со медалот од Пјонгчанг стана највозрасната скијачка со медал на Зимските олимписки игри во спуст.

Златниот медал во спуст дисциплината го освои Италијанката Софија Гоџа со време (1.39.22), додека со сребрено одличје се закити Ранхилд Мовинкел (1.39.31), а Вон бронзата ја обезбеди со време (1.39.69).Низ кариерата американската скијачка која е една од поубавите во зимските спортови се соочи со одредени проблеми и повреди кои не и дозволија во целост да го покаже својот квалитет и потенцијал.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833