ОГЛАСИ

ЗОИ: Одземен бронзениот медал на Крушелнетцки и неговата сопруга поради допинг

Спорт | Свет | 22.02.2018 09:35Посети : 910

Рускиот олимпиец Александер Крушелнитцки остана без бронзениот медал освоен во мешани двојки во карлинг на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако беше прогласен за виновен поради користење на допинг.25-годишниот Крушелнитцки беше еден до 168-те руски спортитсти на кои им беше дозволено да настапат на ЗОИ во Пјонгчанг и покрај тоа што Русија беше санкционира поради систематски допинг четири години претходно.

Крушелнитцки кој на допинг тестот позитивен беше на мелдониум во мешани двојки на ЗОИ настапи заедно со својата сопруга Анастасија Бризгалова и стигнаа до третото место на пиедесталот.Нажалост, Крушелнитцки не е едиствен со позитивен на допинг тест на ЗОИ. На допинг контролата падна и словенечкиот хокеар Жига Јеглиќ кој беше позитивен на фенотерол.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833