ОГЛАСИ

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ во јуни, вели Хан

Вести | Македонија | 22.02.2018 13:38Посети : 463

Македонија и Албанија во јуни годинава ќе добијат препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, најави европскиот комесар за проширување Јоханес Хан во интервју за германскиот весник „Велт“. Тој додава дека двете земји во изминатиот период спровеле важни реформи и на тој начин се квалификувале за овој чекор. Хан притоа ја споменува Албанија, која, според него, направила важни чекори во борбата против организираниот криминал.„Граѓаните на овие земји заслужуваат конкретна европска перспектива“, вели Хан. Споменувањето на 2025 година како можен датум за следното проширување на ЕУ, според комесарот Хан, носи „позитивен мотивациски притисок во регионот“. „Преговорите за членство се процес што нам ни дава силен лост да го придвижиме развојот на Западниот Балкан кон владеење на правото и конкурентна економија“, вели Хан за „Велт“.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833