ОГЛАСИ

Видео: Со измените во Законот за јавни набавки критериум ќе биде квалитетот, не само цената

Вести | Македонија | 22.02.2018 16:08Посети : 484

Цената повеќе нема да биде главен критериум за реализација на јавните набавки, туку тоа ќе биде и квалитетот. Ова меѓу другото се предвидува со измените во Законот за јавни набавки, за кои денеска во Струга бизнисмените од регионот и претставници на Стопанската комора на Северозападна Македонија разговараа со министерот за финансии Драган Тевдовски и директорот на Бирото за јавни набавки Ѓорѓи Георгиевски. Тема на средбата „Реформи во јавните набавки со посебен осврт на нацрт-текстот на Законот за јавни набавки“, беше целосно транспарентен процес во областа на јавните набавки.- Намерата е кога целиот процес ќе биде заокружен да се добие квалитетен закон, усогласен со европски стандарди и позитивните и практики и истовремено ќе понуди подолготрајно решение прифатливо за сите заинтересирани субјекти. - рече Тевдовски.


Тој денеска ги слушна забелешките од бизнис заедницата. Таа најави дека истите ќе ги преточи во писмен документ, кој ќе и биде доставен на владата.Како што беше истакнато на јавната расправа во Струга, Законот е усогласен со директовите на ЕУ. Тој предвидува скратување на периодот на забрана за учество во постапките по издадена негативна референца, зголемување на праговите за примена на законот и разјаснување на начинот на вршење на малите набавки, со обврска за известување и за малите набавки. Законот треба да биде усвоен оваа година, а ќе се применува од 2019 година.Јавната расправа што се одржа денеска во Струга е дел од проектот за реформи и подобрување на законската легистлатива што го реализираат USAID и ЕПИ центарот заедно со Министерството за финансии и Бирото за јавни набавки. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833