ОГЛАСИ

Кадровски промени во ВМРО ДПМНЕ

Вести | Македонија | 22.02.2018 16:37Посети : 1650

Од ВМРО ДПМНЕ информираат дека на вчерашната седница на Извршниот Комитет на партијата донесени се повеќе кадрови одлуки, односно генерален реизбор на цели општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ.


- Упатуваме отворена понуда до сите заинтересирани кандидати кои што сакаат да се пријават на конкурсот кој што ќе биде објавен веќе следната недела да добијат шанса за докажување, за додадена вредност кон нашата партија. Со оваа одлука на Извршниот Комитет продолжуваме со зацврстување и реорганизација на нашата партија. Оние претседатели на општинските комитети кои што досега постигнале добри резултати ќе бидат реизбрани и ќе продолжат понатаму да раководат со општинските комитети, беше изнесено на денешната прес конференција.Извршниот Комитет донел одлука за распишување на јавен оглас за Претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи мандатот на досегашниот претседател, Владимир Нелоски е истечен. Формирани се 25 комисии на ВМРО-ДПМНЕ во повеќе области, на кои што, велат од ВМРО ДПМНЕ, примарна цел ќе биде да бидат коректор на власта и да даваат предлози истовремено и критики во однос на работењето и во однос на како треба да се подобри животниот стандард на граѓаните, велат од партијата.


Формирани се и комисии за одбрана, правни работи, образование и наука и комисијата за европски и евроатлантски интеграции чии што претседатели ќе бидат избрани веројатно на некоја од наредните седници од Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи во моментов се уште се вршат анализи во однос на тоа кој да биде поставен на за претседател на соодветните комисии.


По барање на пратеникот Владимир Ѓорчев кој што во овој изминат период ја објавуваше функцијата координатор на пратеничката група  во собранието, поради голем обем на обврски и презафатеност истиот побарал да се повлече. Извршниот Комитет на негово место го назначи за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија Драган Данев, додека за негови заменици се поставени пратениците Горан Манојловски и Драган Цуклев.


OhridNews
 


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833