ОГЛАСИ

ЕУ притиска на компромис за името

Вести | Македонија | 24.02.2018 09:19Посети : 705

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на вчерашната кратка средба во Брисел меѓу германската кацеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас, а в недела во Скопје доаѓаат претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Според грчките медиуми, пораката од Меркел била дека ќе продолжи да ги охрабрува двете страни за да стигнат до решение, додека, пак, Ципрас, ја повторил одлучноста на грчката влада да се најде одржливо, стабилно и заемно прифатливо решение. Тој ја повторил официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име и порачал дека новото име треба истовремено да биде и уставно име на соседната земја.

Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија и Албанија, беа тема на разговор и на вчерашната средба во Брисел меѓу грчкиот премиер и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини.

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, ги поздравила разговорите на Грција со Македонија и со Албанија и додала дека за време на турнејата во Западен Балкан со претседателот Јункер ќе ја истакнат европската перспектива на овие земји, но со предуслов, решавање на билатералните проблеми.

Прашањето за името било една од темите и на телефонскиот разговор Ципрас - Меркел, што се случи еден ден пред посетата на премиерот Заев на Берлин и средбата со германската канцеларка. Грчките медиуми потсетуваат дека германската канцеларка го пречекала Заев со зборовите „македонски премиер“. Фраза која наиде на реакции во Грција, како од медиумите, така и од опозициската партија Нова демократија.

Грчкиот информативен портал Ин, коментира дека европејците сакаат веднаш да се постигне решение на спорот за името и силно ја притискаат Атина. Владата, пишува, се најде пред нови притисоци, овој пат од страна на Германија, а тврдењето дека Грција, индиректно е под силни притисоци, го поткрепува и со завчерашната изјава на Јоханес Хан.

Портпаролот на грчката влада, како што вчера објави МИА, негираше дека постојат притисоци врз Атина во однос на прашањето за името.


Канцеларката Меркел по средбата со Заев во Берлин излезе со став дека спорот меѓу Македонија и Грција за името е досега најблиску до решение, треба да биде затворен, но оти каков било притисок нема да влијае позитивно врз процесот. Напомена дека и двете страни се однесуваат одговорно во обновените преговори и оти и Грција и Македонија знаат што можат да дадат за да се постигне компромис и побара диксреција во процесот. Премиерот Заев од своја страна посочи дека македонската Влада е решена да ги решава проблемите со соседите и да развива регионална соработка.

Грчкиот информативен портал Иефимерида, пак, вчера објави дека е подготвена грчката Нацрт спогодбата, која има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Ципрас и оти не ги содржи само грчките позиции, туку ги зема предвид и позициите на другата страна.

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос, во писмо до еврокомесарите за проширување и добрососедска политика и за регионална политика, Јоханес Хан и Корина Кретсу, вчера ги најави намерите на Грција за поддршка на кандидатурата на Македонија за приклучување кон Јадранско-јонската иницијатива.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833